Dnešný dátum: 24 06 2024
Orech kráľovský
Juglans regia L. / Orechovité

Strom, ktorého konáre majú hnedú kôru, meniacu sa na sivú borku. Listy sú nepárno perovito zložené a aromatické. Tyčin­kové kvety sú zoskupené do jahniad, piestikové kvety tvoria koncové puky. Orech kvitne na jar, ešte pred vypučaním listov. Plod je kôstkovica, orech. Orech
kráľovský pochádza z južnej Európy a zá­ padnej Ázie. Vysádza sa do záhrad a alejí ako ovocný a okrasný strom. Na liečebné účely sa zbiera oplodie (Pericarpium juglandis nucis) zrelých orechov. Suší sa v tenkých vrstvách na slnku alebo umelo a často sa obracia, až kým nie je tmavohnedé. Trhajú sa aj jednotlivé mladé listy (Folium juglandis), ktoré sa potom rýchlo sušia rozložené na lieskach. Droga obsahuje chinóny, trieslovinu juglanín, flavonoidy, silicu, organické kyseli­ny a glykozid hydrojuglón. Používa sa v modernej terapii pri žalúdočných a črev­ných ťažkostiach (dávkovanie: 3 čajové lyžičky drogy na 2 šálky vody denne). Droga pôsobí upokojujúco na nervy a uvoľňuje kŕče. Používa sa aj proti krvácaniu. Zvonka sa orechová droga uplatňuje v dermatológii, na ošetrovanie omrzlín a ako kloktadlo, niekedy ako farba na vlasy a v kozmetike.
Orechové semená obsahujú veľa tuku a sú veľmi žiadané pri príprave potravín a v pekárenstve. Drevo orecha sa spracú­va v nábytkárskom priemysle.


Termín kvitnutia: máj
Termín zberu (oplodie): august - september (listy): jún - júl


Copyright © 2010, Fibra print s.r.o.. Všetky práva vyhradené. | webdesign & code : Fibra print  | 

Správca stránky nezodpovedá za škody spôsobené požitím alebo zle pochopeným textom, zverejneným na tejto stránke.
Všetky informácie na stránke majú len informatívny chrakter.