Dnešný dátum: 24 06 2024
Bazalka pravá
Ocimum basilicum L. / Hluchavkovité

Trváca bylina s hranatou, rozkonárenou stonkou a protistojnými, vajcovitými, stopkatými listami. Z pazúch listov hornej časti stonky vyrastajú nepárne prasleny bielych, žltkastých alebo ružovkastých kvetov. Plody sú tvrdky. Celá rastlina je chlpatá a nápadne vonia. Pochádza z juž­nej Ázie a pestuje sa oddávna vo vidiec­kych záhradách ako korenina, okrasná, liečivá a medonosná rastlina. Dnes sa pestuje na plantážach.
Na liečebné účely sa zbiera vňať (Herba basilici). V čase plného kvitnutia sa odre­žú horné časti stonky. Tento zber sa opakuje viackrát za rok. Materiál sa suší v tieni alebo v sušiarni pri teplotách do 40 °C. Droga potom aromaticky vonia a chutí slano. Obsahuje silicu, triesloviny, glykozidy, flavonoidy a saponin. Účinné látky miernia chronické žalúdočné katary a bolesti v oblasti žalúdka a pomáhajú proti nadúvaniu a zápche. Zápar, ktorý sa pripravuje z 2 čajových lyžičiek drogy na šálku vody, pomáha aj pri ťažkostiach horných dýchacích ciest, čiernom kašli
a pri zápaloch močových ciest. Zvonka sa bazalka, predovšetkým silica, používa na prípravu osviežujúcich kúpeľov, ďalej na obklady na ťažko sa hojace rany a ako kloktadlo. Bazalková silica nachádza uplatnenie aj vo voňavkárstve a pri výrobe kadidla. V potravinárskom priemysle sa bazalka pridáva do mäsových konzerv.


Termín kvitnutia: jún—september
Termín zberu (vňať): jún-september


Copyright © 2010, Fibra print s.r.o.. Všetky práva vyhradené. | webdesign & code : Fibra print  | 

Správca stránky nezodpovedá za škody spôsobené požitím alebo zle pochopeným textom, zverejneným na tejto stránke.
Všetky informácie na stránke majú len informatívny chrakter.